Ročník 1, číslo 1, 2024
swarm.craa.cz, ISSN 3029-7508
Safety, Work And Rescue Magazine
strany 28-31

Zpráva o 1. ročníku konference 307P

Zpráva o 1. ročníku konference 307P

Vít Hofman1

1 SAWuh.cz; infoSWARM - Safety, Work And Rescue Magazinesawuh.cz

Typ článku
zprávy z akcí

Klíčová slova
Bezpečnost práce, BOZP, odborné vzdělávání, požární ochrana, workshopy.

Abstrakt
První ročník konference 307P zaměřené na bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP) se konal 2. – 3. října 2024 u Buchlova. Cílem bylo propojit odborníky, sdílet praktické zkušenosti a představit moderní přístupy v oboru. Program kombinoval přednášky s workshopy, které účastníkům poskytly konkrétní dovednosti využitelné v praxi.Hlavní témata zahrnovala práci ve výškách, ergonomii, požární ochranu a využití moderních technologií, včetně umělé inteligence. Konference se setkala s pozitivní odezvou a potvrdila zájem o podobné odborné akce v české BOZP komunitě.

Úvod

Ve dnech 2. a 3. října 2024 proběhl v srdci chřibských kopců, překrásné části Zlínského kraje, přímo pod hradem Buchlov první ročník konference bezpečnosti a ochrany zdraví při práci s označením 307P. Mnozí správně rozklíčovali, že 307P je „grafický akronym“ zkratky BOZP.

1       Pár faktů kolem a kolem

Konference 307P byla zaměřena primárně na osoby odborně způsobilé v prevenci rizik, avšak měla co nabídnout každému, kdo se v oblasti BOZP profesně pohybuje. Možná i proto se mezi účastníky našli revizní technici, projektanti nebo stavební dozor.

Kapacita byla 120 účastníků. Skutečnost, že se tuto kapacitu podařilo rychle naplnit, jen potvrzuje fakt, že o podobný typ akce je v Česku zájem. Očekávalo se, že vzhledem ke konání ve Zlínském kraji, osloví převážně lidi z jihovýchodu republiky. O to milejší bylo překvapení organizátorů, když se sjeli účastníci z celé republiky.

1.1    Organizátoři třistasedmičky

Organizátory konference 307P byli dva „bezpečáci“ a popularizátoři BOZP, pánové Ing. Vít Hofman a Ing. Kamil Procházka. Oba se dlouhodobě snaží obor BOZP zviditelnit, vyvrátit časté a mnohdy negativní mýty, a v očích veřejnosti BOZP snad i trochu polidštit.

Jejich impulsem pro organizaci takovéto akce, byl nedostatek kvalitních vzdělávacích oborových akcí. Stejně tak jako potřeba vzájemné výměny zkušeností v rámci komunity kolem BOZP.

1.1.1 Spíkři

Srdcem každé konference jsou vždy přednášející, tedy spíkři. Nejinak tomu bylo v případě třistasedmičky. Proto organizátoři vybrali takové osobnosti, které jsou autoritami svých oborů a dokáží konkrétní téma představit a uchopit v maximální míře prakticky.

Tabulka 1: Pevnost přední varianty

SpíkrOblast
Ing. Ondřej BelicaBOZP ve výškách
Ing. Ladislav DarebníkPožární ochrana
Tomáš FrantaZdravý pohyb
Ing. Vít HofmanBOZP
Ing. Jan ChválaElektrická zařízení
Mgr. Petr KaňkaBOZP
Bc. Pavel KosťFyzioterapie
MUDr. Vladimíra LipšováOchrana zdraví
Jaromír MlynářZařízení
Ing. Kamil ProcházkaBOZP
Mgr. Dariusz TrachtaErgonomie
Ing. Zbyněk TučekPožární ochrana
Mgr. Juraj UherekBOZP

1.1.2 Vystavovatelé

Kromě spíkrů se na programu konference podíleli i vystavovatelé. Konference neměla sloužit jako reklamní akce vystavovatelů, proto byly cíleně osloveny jen ty společnosti, které přináší zajímavá a moderní řešení, jimiž mohou účastníkům, odborníkům z praxe, rozšířit obzory.

Bc. Pavel Kosť postavil celý sál na nohy
Obrázek 1: Bc. Pavel Kosť postavil celý sál na nohy [Zdroj: konference.307P.cz]

Jedním z vystavovatelů byla Mgr. Lucie Kadlečková, Ph.D. z projektu První pomoc živě, která předvedla, že školení první pomoci lze dělat opravdu živě. Společnost Technologie zdraví s.r.o. zaujala svými exoskelety. S hasicími štíty umožnila účastníkům seznámení Amplla a.s. Použití hasicí deky Foga si mohli účastníci vyzkoušet po přednášce Ing. Petry Gottwaldové a Ing. Michala Jedličky. Společnost HYPOXIA Group s.r.o. prezentovala svá požárně bezpečnostní zařízení pracující na principu snížení úrovně kyslíku v chráněném prostoru.

Zkoušky hašení pomocí hasicí deky FOGA
Obrázek 2: Zkoušky hašení pomocí hasicí deky FOGA [Zdroj: konference.307P.cz]

I u vystavovatelů byl kladen důraz na praktické použit, proto si účastníci mohli vyzkoušet hašení pomocí hasicí deky, manipulaci s těžkými břemeny s využitím exoskeletu, záchranu života skutečně krvácející osoby nebo dýchání v nadmořské výšce přes 3000 m. n. m.

1.2    Účastníci

Jak již bylo řečeno, velká část účastníků přijela ze značné vzdálenosti. Proto se většina ubytovala přímo v místě konání akce. To umožnilo konzultovat probíraná témata i výměnu zkušeností i po ukončení denního programu.

2       Ambice konference – „být jiná“

2.1    Organizátoři třistasedmičky

Cílem celé akce byl praktický přínos, tedy, aby si účastníci odnesli takové poznatky a informace, které hned následující den dokážou použít ve své praxi. Proto byla konference rozdělena na dvě hlavní části – přednášky a workshopy.

Přednášky poskytly obecnější vhled do probírané problematiky a záměrem workshopů bylo konkrétním zájemcům tyto informace maximálně objasnit a naučit je s nimi pracovat.

Venkovní workshop Ing. Ondřeje Belici
Obrázek 3: Venkovní workshop Ing. Ondřeje Belici [Zdroj: konference.307P.cz]

I proto každý workshop vždy navazoval na konkrétní přednášku a obě tyto části byly pod taktovkou stejné osoby. A aby byl kontakt účastníků s přednášejícím co možná nejintenzivnější a byl dostatečný prostor i pro dotazy, byl počet účastníků každého workshopu omezen. Účastnili se jich tedy pouze opravdoví zájemci o danou problematiku, kteří se na ně zvlášť přihlásili.

2.2    Co na konferenci zaznělo?

V úvodu prvního dne, Ing. Kamil Procházka přiblížil svůj pohled na to, kam směřuje bezpečnost práce. Navázal druhý z organizátorů, Ing. Vít Hofman, který v praktických ukázkách předvedl možnosti využití moderních nástrojů v BOZP, včetně AI. Praktickou přednášku plnou konkrétních příkladů ve vztahu k lokální svalové zátěži, včetně případových studií, přinesl Mgr. Dariusz Trachta. Ing. Ondřej Belica byl na účastníky přísný jako nikdo jiný, kdy na úvod své přednášky dal účastníkům zkušební test, aby některé z nich, o chvíli později oblékal na venkovním pracovišti do postrojů. Zpestřením byla přednáška Tomáše Franty, trenéra fitness o důležitosti pohybu pro zdraví. Příslušník hasičského záchranného sboru ČR, plk. Ing. Ladislav Darebník, odvážně otevřel téma dokumentace zdolávání požárů a úskalí, která se k ní pojí. MUDr. Vladimíra Lipšová popsala úskalí pracovnělékařských prohlídek z pohledu praxe a Bc. Pavel Kosť osvětlil, proč je výběr pracovní obuvi důležitý z pohledu fyziologie zaměstnance. V závěru Jaromír Mlynář otevřel téma CE a zařízení. První den zakončil Ing. Zbyněk Tuček s aktuálními informacemi o tom, jaké dopady bude mít nový stavební zákon na požární ochranu.

Pohled do hlavního sálu
Obrázek 4: Pohled do hlavního sálu [Zdroj: konference.307P.cz]

Druhý den odstartoval Mgr. Petr Kaňka, který otevřel otázky na téma, jak být lepším leadrem v BOZP a své úvahy samozřejmě, jak je u něj zvykem, podpořil studiemi, tabulkami a grafy. Po něm se Ing. Jan Chvála se zaměřil na oblast, ve které se často chybuje – na provádění kontrol, prohlídek, zkoušek a ověřování elektrických zařízení. Následně se na pódium vrátil Bc, Pavel Kosť, který se coby fyzioterapeut zaměřil na ergonomii. Posledním výstupem konference byla přednáška neuvěřitelného baviče a šoumena Mgr. Juraje Uherka, který se věnoval kultuře BOZP.

3       Shrnutí a závěr

Konference 307P se stala významnou oborovou akcí roku 2024. Ukázala, že podobná akce nemusí být pouze ryze formálního charakteru, ale že může mít i lidskou tvář a nést se v přátelské atmosféře.

Přispěla k vytvoření platformy pro sdílení zkušeností, propojila odborníky z různých oblastí BOZP a ukázala možnosti modernizace a inovací v oboru.

Pro organizátory šlo o velkou zkušenost a současně ověření si, zda akce podobného formátu, kombinující jak přednášky, tak i workshopy, může v oboru fungovat. A to se také potvrdilo.

Lze tedy konstatovat, že cíle konference byly naplněny. Účastníci si odnesli nejen nové informace, zkušenosti, dovednosti ale často také nové kontakty nebo dokonce i přátelství. Ohlasy účastníků na konferenci byly velmi pozitivní a jejich zpětná vazba přinesla mnoho zajímavých podnětů do budoucna. Proto nic nebrání tomu, setkat se i za rok, na druhém, vylepšeném ročníku třistasedmičky. A než se tak stane, můžete organizátory sledovat na webu www.307P.cz, protože si pro vás chystají i další zajímavé akce.

cs_CZCS
Přejít nahoru